Majitelé bytových psů jistě znají ten pocit: Připravujete si v kuchyni jídlo, když vtom k vám přiběhne váš pejsek a začne se na vás dívat, jako byste právě v ruce drželi nejlepší pamlsek na světě, bez které už nikdy nebude šťastný. Sedne si, nasadí psí oči, čeká a sleduje, jestli vám náhodou nespadne na zem alespoň malý kousek této dobroty. Většina z nás si nemůže pomoci, a hodí jim kousek z toho, co zrovna vaří.
Přestože naši psi mohou vypadat, že chtějí to, co máme, víc než cokoli jiného, neznamená to, že by to měli dostat. Náš trávicí systém funguje jinak než ten je. To, co nám lidem chutná, může být pro naše mazlíčky nestravitelné, až toxické. Pokud tedy máte psa a víte, že se s ním nedokážete nepodělit, měli byste vědět alespoň to, co jíst může a co ne.
V tomto článku se zabýváme nejběžnějšími lidskými potravinami, které by váš pes neměl jíst, a proč jsou pro ně nebezpečné.
Psi jsou zvířata, která ve své stravě nepotřebují mnohem více než maso (i když některé prospěšné živiny mohou získat iz ovoce a zeleniny). Musíte však být selektivní v tom, čím je krmíte a dávat pozor na to, aby to pro ně nebylo nebezpečné.
Na konci dlouhého dne vám vychlazené pivo nebo sklenice vína mohou pomoci odbourat stres. Alkoholické nápoje či krmivo, které obsahuje stopy alkoholu, však může být pro vašeho psa neuvěřitelně škodlivé. V lepším případě může způsobit zvracení a průjem.
Stejně jako u lidí, vyvolává depresi v centrálním nervovém systému, způsobuje potíže s dýcháním, třes, koma a dokonce smrt. Jejich tělo prostě není určeno k trávení alkoholu. Pokud váš mazlíček požil alkohol, okamžitě kontaktujte svého veterinárního lékaře.
Avokádo může být pro nás lidi super-potravinou, ale psům obvykle nesedí. Nemají s ním sice takový problém jako koně nebo ptáky, ale stále je pro ně těžko stravitelné. Ve velkých množstvích může způsobit srdečně-cévní problémy.
Pes nemůže jíst kosti? Ale co všechny ty kosti prodávané ve zvířecích obchodech po celém světě? Dáváme našim pejskům po celou dobu nebezpečné jídlo? Ne, ne tak úplně. Kosti, z velkých zvířat jako dobytek či prasata, jim dát můžeme, ale nikdy bychom jim neměli dávat kosti z drůbeže ani vařené kosti. Mohou se totiž roztříštit a uvíznout jim v krku.
Přestože my lidé často bez kávy nevydržíme ani jeden den, naši psi ji nesmí pít. Obsahuje sloučeninu zvanou metylxantin, který vašemu pejskovi může způsobit zvracení, průjem, nadměrnou žízeň, močení, dušnost, hyperaktivitu, třes, záchvaty a dokonce smrt.
Cukr je ve stravě vašeho psa nepotřebný a nebezpečný. Jednou za čas mu můžete dovolit vyzkoušet malý kousek něčeho sladkého, ale nepřežeňte to. Můžete totiž vašemu mazlíčkovi způsobit hyperaktivitu či zrychlený tep. Pokud mu cukr dáváte často, může to v konečném důsledku vést k nezdravému tloustnutí a dokonce cukrovce.
Čokoláda patří do obou kategorií – cukrovinek i kofeinu. Kakaové boby používané k výrobě čokolády totiž obsahují také methylxantiny. Čokoláda je pro psy neuvěřitelně toxická a neměla by ji požívat – nikdy.
Hořká čokoláda je nejnebezpečnější, protože obsahuje nejvyšší procento kakaa (podobně jako čokoláda na pečení). Dokonce ani bílou čokoládu, která má hladinu metylxantinů nejnižší, byste svému psovi dávat neměli.
Přestože kokos může vašemu psovi způsobit nepříjemnosti, nemusíte se ho bát až tak jako čokolády nebo kávy. Kokos a výrobky z něj by vašemu mazlíčkovi v malých množstvích neměly ublížit. Čerstvé kokosové mléko může způsobit řídkou stolici a průjem. V konečném důsledku, je lepší být opatrný.
Hrozny jsou pro psy toxické, ačkoli ještě není zcela jasné, jaká sloučenina toxicitu způsobuje. Pokud váš pes sní hrozny, byť iv malém množství, může nastat selhání ledvin.
Psi ani kočky nemají enzym – laktázu – který by jim umožnil správně rozložit mléčný protein (laktózu). Požití mléka a mléčných výrobků (např. sýrů, omáček…) často vede k průjmu a zvracení.
Oříšky byste svému psovi rozhodně dávat neměli. Obsahují vysoké množství tuků a olejů, které v menším množství způsobují zvracení a průjem. Pokud je vašemu psovi dáváte často, může to vést až ke pankreatitidě (zánět slinivky břišní).
*Arašídy jsou luštěnina, ne ořech
Jakákoli rostlina z rodu Allium může vašemu psovi (i kočce) způsobit podráždění zažívacího traktu. Opakované požívání může vést k poškození červených krvinek a anémii (chudokrevnosti).
Možná si myslíte, že jelikož předkové vašeho psa, mocní vlci, byli schopni napadnout a sníst téměř každé zvíře v syrovém stavu, nemělo by to dělat problém ani vašemu psovi. Postupem času jak se psi domestifikovali, mnohé trávicí procesy, které jim umožňovaly jíst syrovou stravu, zmizely. Syrové maso a vejce mohou obsahovat bakterie jako salmonela a E. coli, které vašemu psovi mohou způsobit nepříjemné žaludeční problémy.
O syrových vejcích se říká, že díky nim budou mít psi zdravou a lesklou srst. Není to ovšem úplně pravda. Syrový žloutek psi jíst mohou, ale syrový bílek obsahuje enzym zvaný avidin, který snižuje jejich schopnost absorbovat biotin. V konečném důsledku to vede k problémům s kůží a srstí.
Jídlo bez soli nám lidem nechutná. Pro psy je však velké množství soli nezdravé. Vede k nadměrné žízně a močení. Příliš mnoho iontů sodíku v systému vašeho psa může vést k jeho otravě. Symptomy zahrnují průjem, zvracení, depresi, zvýšenou tělesnou teplotu, třes a dokonce smrt. Vyhněte se krmení psů preclíky, bramborovými lupínky či slaným popcornem.
Kvasinkové těsto může vašemu psovi způsobit nepříjemné nadýmání a bolest břicha. Nadýmání může být život ohrožující, způsobí-li zkroucení střev. Váš pes by nikdy neměl požívat syrové těsto nebo chléb obsahující droždí.
Nedostatečné čištění misky vašeho psa vede k hromadění bakterií, patogenů a plísní. Tyto bacily mohou psa odradit od krmení nebo veselého pití z jeho oblíbené misky. Kromě toho jej mohou vystavit různým infekcím, průjmům či zvracení. V neposlední řadě mohou být nečištěné misky příčinou nepříjemného chování či dokonce zpomaleného růstu psa.
Doporučujeme vám proto čistit misky vašim mazlíčkům po každém jídle, nebo alespoň jednou za den – jak si i my lidé myjeme talíř po každém jídle. S čištěním, dezinfekcí a odstraněním zápachu vám pomůžee Veterinol. Stačí pár střiků a misky budou opět bezpečné. Objednejte si na našem eshopu.
urychlující hojení velkých i malých ran, škrábanců, popálenin či infekcí. Praktické balení Veterinolu v spreji, do kabelky, či batohu na cesty.
Dezinfekční a ošetřující roztok, urychlující hojení velkých i malých ran, škrábanců, popálenin či infekcí. Kapky v praktickém balení pro čištění uší, očí, či menších ran.
urychlující hojení velkých i malých ran, škrábanců, popálenin či infekcí. Přípravek ve formě gelu v tubě, pro lepší rozetření a udržení se na ráně.
Dezinfekční a ošetřující roztok, urychlující hojení velkých i malých ran, škrábanců, popálenin či infekcí. Výhodné 5 litrové balení pro časté uživatele: veterinární lékaře, chovatele a farmáře.
urychlující hojení velkých i malých ran, škrábanců, popálenin či infekcí. Nejprodávanější balení ve formě spreje, pro zdravá zvířátka, ale také jejich voňavé pelíšky.
Web by Kolovratok.