V článku „Proč má kočka průjem, co ji způsobuje a co s tím dělat?”,jsme si představili základní příčiny, proč mají kočky průjem a jak jim pomoci. V tomto článku si jednotlivé příčiny rozebereme do detailů a vysvětlíme si, co je způsobuje a jak se jim vyhnout.
Kočky jsou od přírody masožravci. To znamená, že nedokážou získat všechny potřebné živiny z rostlinných zdrojů. Kočkám se nejlépe daří při stravě s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů. Mnohá komerční krmiva pro kočky však obsahují vysoké hladiny sacharidů. Ty mohou podpořit růst určitých typů střevních bakterií, jako například Prevotella. Když se tyto bakterie ve střevech kočky rozmnoží příliš, mohou způsobit zánět vedoucí k průjmu. V některých případech mohou vést dokonce k zánětlivému onemocnění střev (IBD).
Dalším faktorem, způsobujícím průjem u koček, může být rychlý přechod na novou značku krmiva. I když vaše kočka obvykle nemá „citlivý žaludek“, každé nové jídlo může zpočátku narušit její trávicí systém. Při přechodu na novou značku krmiva doporučujeme měnit jej postupně po dobu 7–10 dnů.
Potravinová intolerance (neschopnost těla správně trávit některé potraviny) je další častou příčinou průjmu. Nově zavedené krmivo může způsobit průjem, pokud vaše kočka nedokáže strávit jednu nebo více jeho složek. V některých případech se u koček může vyvinout intolerance na bílkoviny z jídla, které jedly roky bez problémů.
Řešení obvykle zahrnuje identifikaci a odstranění problematické složky z kočičí stravy. Například přechodem na jiný zdroj bílkovin, kterým kočka dříve nebyla krmena. Při změně krmiva však doporučujeme měnit ji postupně během 7-10 dnů.
Někdy, když nám zůstane trochu nedojedeného jídla nebo řízky z masa při vaření, je nám líto je vyhodit do koše. O to víc, když se na ně náš miláček tak toužebně dívá. Syrové maso při tom vůbec nezní jako něco, co by kočce mohlo uškodit. Opak je však pravdou. Syrové maso a vajíčka mohou obsahovat bakterie salmonely, které způsobují salmonelózu, tedy průjmy a zvracení.
Existuje jen pár výjimek z lidské potravy, které kočky dokážou strávit. Možná vás překvapí, že kočkám může uškodit i obyčejné mléko. Kočky totiž nemají enzym laktázu, která rozkládá mléčný protein laktózu. Mléko je častou příčinou průjmů u koček. Pokud má vaše kočka mléko ráda a chcete jí jej dávat, doporučujeme vám přejít na bezlaktózové mléko.
Potraviny, které jsou pro kočky obzvláště jedovaté, jsou: čokoláda, avokádo, hroznové víno, cibule, česnek, alkohol a sladidlo xylitol (nachází se v některých žvýkačkách).
Máte-li kočku v bytě, doporučujeme vám dávat si pozor na toxické látky v jejím okolí.
Požití toxických látek může způsobit průjem, zvracení, slintání, záchvaty, malátnost, nejistou chůzi.
Kočky rády žvýkají předměty jako jsou hračky, šňůrky, či stuhy. Pokud však takové předměty spolknou, mohou podráždit trávicí trakt nebo dokonce skončit ve střevě a vytvořit nebezpečnou překážku. Překážka brání pohybu pevných výkalů přes střeva, zatímco tekutina může prosakovat kolem ní a způsobit tak průjem.
Šňůrky, příze, stužky, gumičky a podobné předměty jsou obzvláště nebezpečné. Na kočičím jazyce jsou totiž malé ostny, které směřují k hrdlu, aby vtáhly jídlo. Když se kousek příze nebo látky zachytí na těchto ostních, je pro kočku velmi obtížné ji spolknout. Pokud se konec šňůrky zachytí a ukotví v ústech, délka, která zasahuje do trávicího systému, může způsobit vážná vnitřní zranění.
Hra se šňůrkou je pro vaši kočku skvělým cvičením. Je však důležité, abyste na ni vždy dohlíželi, aby při hraní šňůrku nepolykla.
Paraziti jsou další častou příčinou způsobující u koček průjmu. Nejčastěji jsou to:
Kterýkoli z těchto parazitů může dráždit trávicí trakt a způsobit průjem, jakož i další příznaky, jako je zvracení, matná srst a dehydratace.
Častou příčinou způsobující průjmy a zvracení u koček způsobují bakterie a patogeny, které se nacházejí ve špinavých, nečištěných miskách. Mohou se projevovat i nechutí k jídlu či pití vody z misky. V neposlední řadě mohou být nečištěné misky příčinou agresivního chování či dokonce zpomaleného růstu a hubnutí.
Je důležité dbát na hygienu. Doporučujeme vám proto čistit misky vaší kočky po každém jídle, nebo alespoň jednou za den – jak si i my lidé myjeme talíř po každém jídle. S čištěním, dezinfekcí a odstraněním zápachu vám pomůže Veterinol. Stačí pár střiků a misky budou opět bezpečné. Objednejte si na našem eshopu.
[ux_products]
Mnoho koček je mimořádně citlivých na změny ve svém prostředí nebo rutině. Ohňostroje, výlet v autě nebo třeba nový člověk nebo zvíře v domě mohou být pro některé kočky velmi stresující. U koček iu lidí tělo reaguje na stres uvolňováním hormonů a dalších látek, které narušují střevní mikrobiom, což často vede ke krátkodobému průjmu.
Mnohé předepsané veterinární léky mohou způsobit průjem jako vedlejší účinek. Patří sem:
Antibiotika narušují střevní mikrobiom tím, že kromě patogenů, zabíjejí i mnoho prospěšných bakterií
Mnoho nemocí a zdravotních stavů může u koček způsobit chronický průjem. Patří sem:
Průjem je často znakem toho, že střevní mikrobiom není v rovnováze. Znamená to nedostatek nebo nepřítomnost některých prospěšných střevních bakterií, které jsou potřebné pro zdravé trávicí a imunitní funkce. Taková nerovnováha může být způsobena například vysokým množstvím uhlohydrátů (sacharidů) ve stravě. Některá chronická onemocnění, včetně některých druhů rakoviny, také ničí zdravé bakterie ve střevě, což vede k přetrvávajícímu průjmu.
U dospělých koček není řídká stolice čas od času důvodem k obavám. Pokud se vaše kočka chová normálně a zdá se, že se cítí dobře, je rozumné počkat den až dva, jestli průjem neustoupí sama od sebe.
Pokud průjem vaší kočky trvá déle než 2 dny, nebo je doprovázen dalšími klinickými příznaky (zvracení, nechuť k jídlu, letargie), může to znamenat vážný zdravotní problém.
Pokud si myslíte, že vaše kočka mohla spolknout něco jedovatého nebo nějaký předmět, měli byste okamžitě navštívit svého veterináře. Váš veterinář může použít řadu diagnostických přístupů, včetně fyzického vyšetření, testu na fekální parazity, krevní obraz, analýzu moči a přístrojů (rentgen/ultrazvuk).
Dezinfekční a ošetřující roztok, urychlující hojení velkých i malých ran, škrábanců, popálenin či infekcí. Praktické balení Veterinolu v spreji, do kabelky, či batohu na cesty.
Dezinfekční a ošetřující roztok, urychlující hojení velkých i malých ran, škrábanců, popálenin či infekcí. Kapky v praktickém balení pro čištění uší, očí, či menších ran.
Dezinfekční a ošetřující gel, urychlující hojení velkých i malých ran, škrábanců, popálenin či infekcí. Přípravek ve formě gelu v tubě, pro lepší rozetření a udržení se na ráně.
Dezinfekční a ošetřující roztok, urychlující hojení velkých i malých ran, škrábanců, popálenin či infekcí. Výhodné 5 litrové balení pro časté uživatele: veterinární lékaře, chovatele a farmáře.
Dezinfekční a ošetřující roztok, urychlující hojení velkých i malých ran, škrábanců, popálenin či infekcí. Nejprodávanější balení ve formě spreje, pro zdravá zvířátka, ale také jejich voňavé pelíšky.
Web by Kolovratok.